Muzeum Techniki ,,Rupieć”

Nowa atrakcja na 135-lecie szkoły w Zębie: Od Frani do Ani czyli Muzeum Techniki ,,Rupieć”.

W czwartek 25 listopada 2021 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zębie można było zobaczyć efekty żmudnych przygotowań nauczycieli tej placówki. Udało się zgromadzić mnóstwo cudów techniki lat XX w., które powinny przywrócić u każdego niezliczoną ilość wspomnień. Jest pralnia na czele z franią, zakład fryzjerski, kącik biurowy z maszynami do pisania, zakład krawiecki, kuchnia rodem z PRL, słynne telewizory, aparaty, fotograficzne, kamery, zegary, komputery, gry, rzutniki, miniatury aut, rowery, a nawet makieta z kolejką elektryczną. Z głośników zaś można usłyszeć informację na temat historii urządzeń. W uroczystym otwarciu muzeum udział wzięli m.in. Anita Żegleń Wójt Gminy Poronin, Zastępca Wójta Gminy Poronin Maciej Dziubas oraz Wizytator Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Nowym Targu Marzena Bąk oraz dyrektorzy szkół, przedstawiciele rodziców, nauczycieli i uczniów. 

Muzeum otwarte w godz. 8.00-15.00. Obowiązuje rezerwacja po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym – serdecznie zapraszamy!

zdjęcia: Andrzej Kubatek

O zębiańskim Muzeum Techniki “Rupieć” rozpisują się liczne regionalne media. 

W Tygodniku Podhalańskim znaleźć można artykuł pt. “Od Frani do Ani, czyli witajcie w świecie, który ceni rupiecie”.

Film z otwarcia Szkolnego Muzeum Techniki “Rupieć” w Zębie jest dostępny na portalu telewizji TV Podhale pod tytułem “Od Frani do Ani”, a Gazeta Krakowska opublikowała obszerny materiał na temat otwarcia Muzeum.

W  portalu informacyjnym podhale24.pl przeczytać można natomiast artykuł pt. “Muzealne Rupiecie w Zębie”. Artykuł o tym samym tytule znaleźć można również na portalu informacyjnym Góral.Info.pl.

 

Linki do artykułów:

Gazeta Krakowska

24tp.pl

Telewizja TV Podhale

Podhale24.pl

Góral.Info.pl.

O Muzeum Techniki “Rupieć” przeczytać można również w papierowym wydaniu Gazety Krakowskiej z dnia 3 grudnia 2021 r. Artykuł nosi tytuł: W Zębie otwarto szkolne Muzeum Techniki “Rupieć”