W roku szkolnym 2022/2023 nasza placówka po raz kolejny została beneficjentem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Tym razem otrzymaliśmy dofinansowanie na zakup książek dla uczniów szkoły podstawowej.
Z dofinansowania planowany jest zakup ponad 400 sztuk nowych książek dla dzieci i młodzieży.
Wykaz zakupionych nowości można znaleźć pod linkiem http://zswzebie6.nazwa.pl/szkolazab/2023/10/03/wykaz-nowosci-ksiazkowych/?preview_id=10796&preview_nonce=595ad71882&preview=true&_thumbnail_id=10800
W ramach programu prowadzone lub zaplanowane są w ZSP w Zębie działania promujące czytelnictwo takie jak:
- lekcje biblioteczne, wspólne czytanie, zajęcia promujące różne rodzaje literatury jak i konkretne książki,
- konkursy czytelnicze,
- promocja książek na stronie internetowej i fb szkoły,
- gazetki promujące czytelnictwo,
- ranking czytelniczy – wybór i nagrodzenie najlepiej czytających uczniów,
- akcję „Czytanie na dywanie” – wspólne czytanie dla dzieci świetlicowych, pikniki czytelnicze,
- udział w ogólnopolskich inicjatyw czytelniczych takich jak „Cała Polska czyta dzieciom”, „Dzień kropki”, „Noc bibliotek”, ‘Przerwa na czytanie”,
- przekazanie rodzicom materiałów dotyczących korzyści płynących z czytania – prezentacje, materiały edukacyjne,
- prowadzenie kampanii czytelniczych zachęcających uczniów do wypożyczania książek na ferie i wakacje: „Z książką na Ferie”, „Wakacje – ale nie od czytania”,
- zakup książek przeznaczonych dla uczniów niepełnosprawnych i posiadających orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego
- badanie potrzeb czytelniczych uczniów ZSP w Zębie poprzez ankiety (klasy starsze) i akcję „Słoik potrzeb czytelniczych” (klasy młodsze),
- udostępnianie zbiorów, pomoc w wyborach czytelniczych, tworzenie
warunków do poszukiwania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł, - przygotowanie użytkowników do korzystania z różnych źródeł informacji i do samokształcenia, indywidualne rozmowy, diagnozowanie potrzeb czytelniczych,
- udzielanie informacji bibliotecznych, katalogowych i rzeczowych,
informowanie o możliwości korzystania z zasobów innych bibliotek w regionie.
Nasza biblioteka szkolna podjęła również współpracę z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Nowym Sączu filią w Zakopanem w zakresie konsultacji odnośnie zakupu nowości, wzajemnej promocji i wspólnej organizacji wydarzeń czytelniczych. Planowane jest również podjecie współpracy z Publiczną Biblioteką w Zębie.

W sprawie zakupu książek do biblioteki zasięgnięta została opinia Rady Rodziców oraz Samorządu Szkolnego.
W poprzedniej edycji otrzymaliśmy dofinansowanie na zakup książek dla najmłodszych uczniów ZSP czyli przedszkolaków z Gminnego Przedszkola Publicznego w Zębie.
W związku z przystąpieniem do programu prowadzone były w przedszkolu działania mające na celu promocję czytelnictwa wśród przedszkolaków m. in:
1. Udział przedszkolaków w akcji zainicjowanej przez Zębiańską Filię Biblioteki Publicznej w Poroninie „Cała Polska Czyta Dzieciom” – codzienne czytanie i słuchanie przez dzieci różnego rodzaju tekstów literackich.
2. Wspólne wizyty przedszkolaków z wychowawczyniami w bibliotece szkolnej w celu wypożyczania książek oraz słuchania bajek czytanych przez nauczyciela bibliotekarza takich jak “Czytanie jest super” Munro Leaf’a , „Nazywam się Maria Skołodowska-Cure” czy “Żyrafa czy tulipan” M. Macourka.
3. Konkurs Literacko-Plastyczny „Moja Podróż Do Krainy Bajek i Baśni” .
4. Udział przedszkolaków w Rankingu Czytelniczym na najwięcej przeczytanych książek w roku szkolnym 2022/23.
5. Zajęcia edukacyjne w przedszkolu prowadzone z wykorzystaniem książek zakupionych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa np. wspólne czytanie książek z serii „Czytam sobie” oraz z serii „Kicia kocia”, wspólne czytanie książki „Proszę mnie przytulić” oraz zajęcia plastyczne na podstawie przeczytanej książki, gry i zabawy na podstawie książek „Feluś i Gucio grają w sylaby”, Feluś i Gucio grają w literki”.
Dobre praktyki wypracowane dzięki udziałowi w programie będą kontynuowane i planowane są już kolejne akcje i konkursy mające na celu promocję czytelnictwa wśród naszych najmłodszych podopiecznych.
„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” to kontynuacja programu rządowego (z lat 2016-2020), którego celem jest tworzenie warunków dla rozwoju czytelnictwa poprzez zapewnienie środków na realizację określonych przedsięwzięć i inicjatyw.
W ramach dofinansowania do naszej biblioteki szkolnej zakupione zostało 162 nowe książki dostosowane poziomem do najmłodszych czytelników tj. dzieci w wieku przedszkolnym.
Wykaz zakupionych w tym roku nowości >>>
Nowości zakupione do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w poprzednich latach: