O szkole

Szkoła Podstawowa w Zębie zlokalizowana jest w dwóch budynkach. Pierwszy z nich, ze 130 letnią historią, do dnia 31 sierpnia 2017 r. był budynkiem szkoły podstawowej z oddziałami przedszkolnymi. Drugi budynek (działający od 2015 r.) do dnia 31 sierpnia 2017 r. był Gimnazjum im. Jana Pawła II. Aktualnie w obu budynkach mieści się Szkoła Podstawowa im. H. Marusarzówny w Zębie. W 2018 r. w starym obiekcie przeprowadzony został generalny remont, w wyniku którego w części murowanej utworzono Gminne Przedszkole w Zębie, a dla części drewnianej na dwóch poziomach wykonano nowe toalety.

W zabytkowym budynku funkcjonują dwa oddziały zerowe oraz klasy nauczania zintegrowanego, czyli I-III szkoły podstawowej. W nowym budynku znajdują się klasy IV-VIII szkoły podstawowej oraz trzecia klasa gimnazjum, a także gabinet logopedyczny, aula, biblioteka, stołówka, świetlica, sala gimnastyczna, szatnie, gabinet pedagoga szkolnego, sekretariat szkoły i gabinet dyrektora. Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i posiada windę.

W roku szkolnym 2018/19 w Szkole Podstawowej im. H. Marusarzówny naukę pobiera 250 osób. W oddziałach zerowych jest 27 uczniów, w szkole podstawowej 202 osoby, natomiast w gimnazjum 21 uczniów. W całej szkole pracuje 32 nauczycieli i 8 osób obsługi. Wśród młodzieży przeważa płeć męska – 145 chłopców a dziewcząt jest 105. Grono pedagogiczne zdominowane jest przez kobiety – 24 panie ale mężczyzn jest też trochę – 8 panów. Ogólnie w szkole jest 14 oddziałów – dwa oddziały zerowe, jedna klasa pierwsza, jedna druga, jedna klasa trzecia, dwie czwarte, dwie piąta, jedna szósta, jedna siódma, dwie ósme oraz jedna klasa gimnazjalna – trzecia. Najliczniejsza klasa to I – liczy ona 24 osoby, natomiast najmniejszy oddział to klasa Oa, do której chodzi 13 uczniów.