Noce Wrażeń

Jedną z flagowych, cyklicznych imprez w szkole od roku szkolnego 2016/17 są Noce Wrażeń. Okazuje się, że można spędzić dobrowolnie kilkanaście dodatkowych godzin w szkole. Można, i to z uśmiechem na twarzy, a wręcz z zachwytem.

Specjalni goście, gry i zabawy edukacyjne, koncerty, konkursy z nagrodami, inscenizacje, seanse filmowe, pokazy i prezentacje multimedialne, wspólna kolacja i nocleg w szkole – tak wyglądają Noce Wrażeń w Szkole Podstawowej im. H. Marusarzówny w Zębie.

Dotychczas uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w 15 takich nocach.

Główną atrakcją Nocy Wrażeń są spotkania z gośćmi specjalnymi, którzy opowiadają o swoich pasjach, byli to:

Dawid Kubacki – Mistrz Świata w skokach narciarskich 2019 i reprezentant Polski.

Mariusz Bryja – Mistrz Polski 2016 w rowerowym Enduro.

Sylwia Lehner – Polska Lwica Biznesu 2015 w kategorii Innowacje w biznesie, przyznanej przez internautów, jedna z bohaterów książki Ilony Adamskiej, wydanej w 2015 r. pt. „Szczęście na wagę złota”, czyli „Jak osiągnąć sukces”, ekspert do spraw sprzedaży.

Anna Malacina Karpiel- wokalistka grupy HOLEVIATERS, autorka tekstów i poetka oraz uczestniczka programu X Factor

Krzysztof Wnuk – aktor Teatru Witkacego znany również z serialu „Szpital

Łukasz Sowiński – pasjonat robienia zdjęć, ukończył Szkołę Kreatywnej Fotografii w Krakowie, a uczniom opowiadał o fotografii krajobrazowej i ślubnej.

Zofia Szwajnos – góralka, która kiedyś chodziła do szkoły w Zębie i tam mieszkała. Potem ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem. To kobieta wielu pasji – maluje, rzeźbi, projektuje ubrania, fotografuje. Łączy swoje pasje z pracą grafika i fotoreportera w Tygodniku Podhalańskim. Każdą wolną chwilę spędza w Tatrach. Bywa, że zdobywa też wyższe szczyty jak Mont Blanc, Ararat i Elbrus.

Justyna Lasiak – dwukrotna laureatka “Talentów Małopolski” w 2013 i 2014 r. – piosenkarka i gitarzystka. Brała udział w castingach do takich programów typu talent show, jak Must be the music i Mam Talent, ma na swoim koncie występy m.in. w słynnej “Piwnicy Pod Baranami” i jako support przed znaną grupą Pectus.

Franciszek Bachleda – Księdzularz – były senator, wystąpił z wykładem „Dzieje poezji i muzyki góralskiej”.

dr Franc Zalewski – historyk, geolog, archeolog i badacz piramid Starożytnego Egiptu. Wystąpił on z niezwykle pasjonującym wykładem i prezentacją „MaTma – korzenie matematyki dziesiętnej”.

Szymon Chyc – Magdzin – artysta muzyk, współtwórca grupy Future Folk. Wokalista i wybitny skrzypek rodem z Podhala skupił się na wątku „Tradycja a nowoczesne trendy w muzyce”.

Janusz Body i Jan Strama – muzycy z zespołu Baciary, który gra i koncertuje w Polsce i za granicą. Panowie zachęcali młodzież do spełniania swoich marzeń.

Leszek Stoch – żeglarz amator, który kiedyś był laureatem wojewódzkim olimpiady z geografii w szkole w Zębie, a niedawno wygrał regaty “Setką przez Atlantyk 2016” i ustanowił nowy rekord świata.

Wojciech Janik – absolwent, który po szkole w Zębie trafił do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Krakowie, był nadzieją piłkarską Wisły, niejednokrotnie królem strzelców.

Paweł Dutka – fotograf krajobrazowy z Zakopanego. Przedstawił nie tylko swoje prace, ale również ekwipunek potrzebny na wielogodzinne, bądź wielodniowe wyprawy w góry, serwował jedzenie i prezentował pomocne rekwizyty.

Jakub Szczepański – podróżnik i zarazem nauczyciel z Kielc, opowiadał o miejscach mało znanych na świecie i pasjach odkrywczych.

ppłk Szczepan Madoń – pokazywał uczniom filmiki, zdjęcia, stroje, opowiadał o wojnie w Iraku i polskich misjach pokojowych.

Michał Tragarz – opowiadał o samotnych wojażach na motorze po Europie, zwiedził m.in. Chorwację, Albanię, Turcję, Rumunię, Bułgarię, Mołdawię, Ukrainę i Kosowo.

Adam Soroczyński – tancerz, choreograf grupy ROX oraz Scandal, artysta grafik, miłośnik tańca i pasjonat sztuki japońskiej. Na spotkanie z młodzieżą przyjechał wspólnie z jedną z tancerek grupy ROX, z którą w tym roku zdobył 11 miejsce na Międzynarodowym Turnieju Tańca w Offenburgu.

Michał Maciaszek  – członek grup rekonstrukcji historycznych, współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Historycznego  w Nowym Targu, założyciel Stowarzyszenia Polskiej Broni i Barwy. Pasjonat i kolekcjoner militariów z czasów I i II wojny światowej przywiózł do szkoły pokaźną kolekcję swoich eksponatów i wygłosił wykład na temat metod i form walki stosowanych w poprzednim wieku.

Robert Nemś – mistrz świata w 6 federacjach trójboju siłowego i kilkukrotny mistrz Europy, mistrz Polski w Mas Wrestlingu  i mistrz Europy w Monster Gripie, były strongman. Opowiadał o sporcie, swojej pasji i o pracy aktora na planie, bowiem w ostatnim czasie można go zobaczyć na małym ekranie m.in. w „Szpitalu”, „19+” i „Fachowcach”.

Anna Tylka – Suleja – przewodnik tatrzański, nauczycielka języka niemieckiego i edukacji regionalnej. Przygotowała dla uczniów ciekawą prezentację o Tatrach.

Joanna Strączek – Bojda – artysta, plastyk z Zębu. Mówiła o rękodziełach, ich wartości oraz poprowadziła warsztaty dla uczniów.

19 Podhalańska Drużyna Harcerska Mandragora – grupa przedstawiła uczniom ideę harcerstwa i zaprosiła do wspólnej zabawy.

Karol Nienartowicz – fotograf górski, opowiadał o swoich podróżach fotograficznych (odwiedził ponad 40 różnych krajów), swojej niezwykłej górskiej sesji ślubnej znanej na całym świecie oraz o nominacji do Oscara za film „Twój Vincent”, którego jest współtwórcą.

Paweł Pardała – fotograf krajobrazu, który zaprezentował uczniom zabawę długim czasem ekspozycji mieczami świetlnymi.

Max Wielgus – rodem z Zakopanego, mistrz squasha w Polsce, reprezentant kadry i uczestnik mistrzostw świata.

Martyna Kasprzycka – góralka , która opowiadała o przygodzie w The Voice of Poland i uczyła śpiewać zębiańską młodzież.

Krzysztof Wiśniowski Żaba i Zbigniew Szczerba – posiadacze rekordu Guinessa w grze w badmintona, zapewnili uczniom aktywność fizyczną dzięki nauce gry w badmintona.

Piotr Frysztak– artysta, pracownik Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Andrzej Siekierka – twórca ludowy z Suchego, góralski Versace, projektant mody góralskiej i miłośnik kultury Karpat.

Krzysztof Gocał – członek Kabaretu Truteń rodem z Zębu, multiinstrumentalista, laureat wielu prestiżowych konkursów.

Jakub Poburka – ratownik TOPR, taternik, alpinista i himalaista.

Grzegorz Zawiłowicz-  4-krotny mistrz Polski i wicemistrz Europy w futbolu Stołowym

Andrzej Pradziad- 19 – krotny medalista Mistrzostw Polski w biegach narciarskich

Ewelina Klocek –  aktorka w  Teatrze Lalek Rabcio w Rabce Zdroju. Na spotkanie do Zębu przywiozła mnóstwo lalek, masek i pacynek teatralnych. Poprowadziła także warsztaty teatralne

Michał Bachulski – fotograf, nauczyciel fotografii i fotoreporter Podhale 24. Opowiadał o fotografii, pracy fotoreportera i wykorzystywaniu najnowszych technik, m.in. drona.

Katarzyna Staszel – absolwentka zębiańskiej szkoły, grafik, projektant produktu, laureatka wielu konkursów artystycznych i projektowych, m.in. konkursu na dywan folk, wyróżniona w przeglądzie portfolio See&Say, a także w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów w Polsce – Make-me. Jej praca dyplomowa znalazła się w zestawieniu najlepszych dyplomów projektowych roku 2019.

Marzena Kunat – z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej w Nowym Targu