Wolontariat

Człowiek jest wielki nie przez to,
co ma, nie przez to, kim jest,
lecz przez to, czym dzieli się z innymi”
Jan Paweł II

Wolontariat to przede wszystkim powołanie, a nie praca za darmo. To jedna z możliwości angażowania się w sprawy społeczne. Szkolne Koło Wolontariatu w Zębie powstało w roku szkolnym 2016/2017 z inicjatywy Pana Dyrektora Piotra Malinowskiego. Członkami koła są uczniowie klas VII – VIII, zainteresowani ideą wolontariatu (łac. voluntarius – dobrowolny), czyli bezinteresownego niesienia pomocy ludziom potrzebującym.

 

W ramach działalności Szkolnego Koła Wolontariatu organizowane są spotkania popularyzujące wiedzę o wolontariacie oraz zbiórki i akcje charytatywne. Praca wolontariuszy w Szkolnym Kole Wolontariatu stwarza każdemu młodemu człowiekowi szansę na rozwój własnej osobowości. Pozwala na rozwijanie posiadanych umiejętności. Przyczynia się do odkrywania nowych talentów, nawiązywania nowych znajomości i przyjaźni, uczy też pracy. Buduje poczucie sensu z faktu pomagania innym i uzyskanie poczucia satysfakcji. Ponadto przyczynia się do ciekawego i twórczego spędzenia wolnego czasu przez młodych ludzi.

 

W roku szkolnym 2020/2021 znów doświadczamy trudnego czasu życia w izolacji społecznej. Chociaż wrzesień rozpoczął się w murach szkoły, to październik przywitał nas koniecznością przejścia na formę edukacji zdalnej. Może właśnie w tym czasie najwięcej zależy od naszej determinacji do wzajemnej pomocy i wsparcia. Potrzebujemy wzajemnych relacji i interakcji społecznych, które, niestety, zostały ograniczone przez rozprzestrzenianie się wirusa. Nie dajemy się jednak pokonać. To, co dobre i piękne, nadal jest w nas i możemy się tym dzielić na różne sposoby.

Dlatego czas pandemii będzie dla wolontariuszy:

  • czasem przygotowywania się do niesienia pomocy, kiedy już będzie można powrócić do bezpośredniego kontaktu z innymi,
  • czasem kreatywności w niesieniu pomocy na odległość,
  • czasem integracji i wzajemnego wsparcia,
  • czasem małych gestów, które niosą dużą pomoc.

Pierwszą akcja, jaką chcemy podjąć, nosi nazwę: “Napisz list do seniora”.

Obecnie w szkole prowadzona jest również akcja ZĘBIAŃSKA CHOINKA MARZEŃ. Więcej o akcji można przeczytać tu>>>

 

 

Przeprowadzone akcje:

Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia

W roku szkolnym 2019/2020 nasza pomoc skierowana była głównie do potrzebujących rówieśników.

Plan pracy Szkolnego Klubu Wolontariatu 2019/2020

Plan działań w ramach projektu „MIEĆ WYOBRAŹNIĘ MIŁOSIERDZIA”

Zgoda-Rodziców-i-Karta-Wolontariusza

Regulamin_MWM_2019_2020

Rodakom na Kresach

Nasze wsparcie dla dzieci z Wileńszczyzny to paczki na mikołajki, do których spakowaliśmy czapki, szaliki, rękawiczki i kurtki. Mamy nadzieję, że tej zimy żadne dziecko nie będzie marzło.

Akcja “Góra Grosza”

W ramach rywalizacji międzyklasowej zebraliśmy 102,98 zł – to 21,40 kg!

Zebrane środki zostały wysłane do Towarzystwa Nasz Dom i zostaną wykorzystane dla dzieci z rodzinnych domów dziecka w Polsce.

Przystań Szczęśliwe Jutro

  1. Pomagamy w rozpakowaniu darowizny jaką Rossmann podarował do tworzonej placówki opiekuńczo-wychowawczej we Wróblówce.
  2. „Jasełka po Naszemu” przygotowane zostały przez Koło Teatralne działające w naszej Szkole. Główne role grali członkowie naszego Koła. Licznie przybyłym rodzicom bardzo podobało się przedstawienie o czym świadczy zebrana przez nas kwota 586 zł. Przeznaczymy ją na zakupienie firanek do Przystani.
  3. Czas na porządkowanie i meblowanie budynku, gdzie już niebawem otworzony zostanie dom dziecka. W sobotę 23 lutego ustawialiśmy łóżka i szafy w pokojach. Mamy nadzieję, ze będzie się podobało przyszłym podopiecznym.